נתחיל בלהבין את עולם המנעולים, כיום קיימים בשוק מגוון רחב מאוד של מנעולים ברמות אבטחה שונות אך למרבית המנעולים השיטה היא אותה שיטה.

איך בנוי הצילינדר שלנו?

  • בכל מנעול קיימים פינים עליונים ופינים תחתונים, מעל הפינים העליונים יש קפיץ שמפעיל לחץ תמידי על הפינים בכדי שתמיד יהיו במצב סגור.
  • הפינים העליונים בדרך כלל הם במידה 0 והפינים התחתונים משתנים. למה הכוונה? בכל מפתח בריחי ישנם חורים בגדלים שונים וכך גם גודל הפינים התחתונים, בזמן כניסת המפתח לצילינדר הפינים עולים למעלה למצב בו המפתח מאפשר להם להגיע (לפי גודל החורים במפתח) וכשהפינים מגיעים למצב מאוזן הצילינדר יכול להסתובב בקלות, במידה ונכניס מפתח שהחורים שלו שונים מגודל הפינים התחתונים לא נוכל לפתוח את הצילינדר!

סוגי פריצות צילנידרים

פריצה בשיטה של דגדוג – הפורץ משתמש בכלי דגדוג עדינים (פיקלים) ומצליח להזיז את הפינים המרכיבים את הצילינדר.
כלי הדגדוג מבצעים בעצם את פעולת המפתח. הצילינדר לא ניזוק ובמנעול הדלת לא ישארו סימנים המעידים על פריצה. פריצה זאת יעילה בדרך כלל במנעולים משוננים ולא במנעולים בריחיים.

פריצה על ידי קידוח – הפורץ מגיע עם מקדחה נטענת או מקדחה חשמלית וקודח בתחתית הצילינדר על מנת לקדוח את כל הפינים המחזיקים את הצילינדר נעול ישנם צילינדרים המוגנים מפני קדיחה ובמקרה כזה יש לעבוד עם כרסום לעומק של 1 ס"מ בגובה הפינים ואז יש אפשרות לקדיחת הפינים ולהביא את הצילינדר למצב אפס המאפשר לפתוח את הדלת.

ישנם שני סוגים עיקריים של צילינדרים

צילינדר בריחי

הוא צילינדר כמו שרובנו נקרה לו מנעול רב בריח קיום בשוק המנעולים והמיגון לדלתות פלדה ישנם חברות רבות המספקות מנעולים

לדוגמא: מגנום, רב בריח, multi-lock, yale ועוד הרבה נוספים, במנעול בריחי ישנם שני סוגים מנעול בריחי לשונית ומנעול בריחי גלגל. בחלק מהמנעולים קיימת אפשרות להחליף את הלשונית לגלגל או להפך. חשוב לדעת לפני שנחליף מנעול מה הוא הגודל הנכון לדלת שלנו לדוגמא: צילינדר 0.76 או גודל אחר. לרוב סוגי המנעולים הבריחים ישנם רמות מיגון הנמדדות בכוכבים ואפשר לראותן על האריזה ישנם 3 כובים ו 4 כוכבים כאשר במנעולים אלה יש פלדה מחוסמת בפתח המנעול המכשה מאוד על קדיחה של הצילינדר במקרה של פריצה. ישנם עוד דרגות אבטחה למנעולים בריחים שמגנים לנו גם על המפתח והם בנויים קצת שונה יש להם דיקיות וכרטיס שכפול מפתח שזה בעצם אומר שלא ניתן לקרוא את המפתח ללא כרטיס כך שאין דרך לשכפל אותו ללא ידיעת בעל המנעול. באופן כללי, צילינדר בריחי הוא צילינדר בטוח ואיכותי, שלא נשחק בקלות. החיסרון העיקרי שלו הוא שהמנגנון שלו פשוט יחסית. כתוצאה מכך הוא צילינדר יחסית פשוט לפריצת מנעולים.

צילינדרים משוננים

כאשר גם הם באים בגרסת כפתור או בגרסה רגילה. ההבדל בין צילינדר משונן לצילינדר לשון הוא שסביב גוף הצילינדר מצויים גלגלי שיניים, אשר מותאמים לגלגלי השיניים שבדלת, וסיבוב של הצילינדר גורם לתזוזת הגלגלים בפנים הדלת, וכתוצאה מכך גם לתזוזה של הבריח. צילינדר משונן בדרך כלל מספק בטיחות רבה יותר לדלת, למרות שדבר זה תלוי רבות באיכותו ומורכבות המנגנון שלו.

חשוב לציין, שללא קשר לסוג הצילינדר – ככל שהאיכות של הצילינדר עולה, כך עולה גם עמידותו כנגד שכפול וקידוח. מן הסתם, המחיר של אותם צילינדרים עולה בהתאם.

לסיכום

הדבר החשוב ביותר בעת בחירת צילינדרים לדלתות שלכם הוא הקפדה על צילינדרים של יצרנים איכותיים, אשר עומדים בתו התקן של מכון התקנים בישראל. התייעצות עם מנעולן מומחה בנושא של החלפת מנעולים, זו הדרך הטובה ביותר לבחור את הצילינדר המושלם לדלת שלכם, ובמקרה זה אל תתפשרו על איכות בגלל המחיר – כי לבטיחות של ביתכם אין מחיר!

 

 

מאמרים בנושא
ייעוץ בוואטסאפ