עמוד הבית בלוג איך מתקנים מנעול שנפרץ? ולאילו כלים נזדקק?
איך מתקנים מנעול שנפרץ? ולאילו כלים נזדקק?
שתף
07 נוב 2022

תיקון מנעול פרוץ הוא פעולה מורכבת שמחייבת רמת דיוק גבוהה מאוד. כמו כן נדרשים מספר כלי עבודה למטרה זו. בהתאם מומלץ להזמין פורץ מנעולים מומחה שיבצע את התיקון עבורכם, ולא לנסות לעשות זאת לבד. המידע בעמוד זה יעזור לכם להבין מה כולל הטיפול במנעול ואיך לחזור לשגרה בטוחה מהר ככל האפשר.

החלפת צילינדר בדלת רגילה

ברוב המקרים אחרי פריצת המנעול, יש צורך לבצע החלפת צילינדר. גם כשנכנסים לדירה חדשה ורוצים לוודא שאף אחד לא יוכל להיכנס אליה בלי רשות, כולל אנשים שגרו בנכס בעבר ואולי שמרו אצלם מפתח, מומלץ להחליף את הצילינדר.

לצורך החלפת הצילינדר יש להצטייד במברג כדי להסיר את הברגים שמחזיקים את המכסה החיצוני. לאחר מכן ישנו עוד בורג אחד שמחזיק את הצילינדר. כדאי לדעת שאלה לא שני הברגים בצדדים, שמחזיקים את המנגנון, אלא בורג שנמצא באמצע ולרוב הוא ארוך מהרגיל. 

השלב הבא הוא לשחק עם המפתח מצד אחד של הדלת, ומצד שני לדחוף קלות את הצילינדר – עד שהוא יוצא החוצה. לפני שמכניסים את הצילינדר החדש מכניסים את המפתח אל חור המנעול ומסובבים אותו, כדי שהלשונית של הצילינדר תיכנס פנימה. בשלב הזה אפשר להכניס את הצילינדר פנימה, מחזירים את הבורג הארוך שהוצא החוצה ולסיום מרכיבים את המכסה.

החלפת צילינדר בדלת פלדלת

כשהחלפת הצילינדר היא בדלת פלדלת, יש מספר הבדלים אבל העיקרון זהה. כדי לשחרר את הידית (על-מנת שאפשר יהיה להגיע לצילינדר עצמו) משתמשים במפתח אלן (מפתח משושה). אחרי הסרת הידיות אפשר להסיר גם את המכסה, כולל הברגתו החוצה של הבורג הארוך שמחזיק את הצילינדר. בצילינדרים של דלתות פלדלת יש מעין גלגל שיניים ולכן כששולפים אותו החוצה חשוב להסתכל על כיוון המפתח ולזכור אותו. הכנסת הצילינדר החדש כשגלגל השיניים במצב שונה מזה שהיה עלולה לגרום למצב שבו אי אפשר יהיה לשלוף את המפתח מהמנעול (למרות שההתקנה נראית תקינה לחלוטין) ובעצם הדלת נתקעת (במצב כזה מפרקים מחדש את המנעול וחוזרים על כל הפעולה מחדש).

איך לבחור איש מקצוע לתיקון מנעול שנפרץ

מעבר לידע הרלוונטי, מנעולנים חייבים להיות אנשים בעלי אמינות גבוהה מאוד, ללא פשרות. שיקול נוסף בבחירה הוא הזמינות – באופן טבעי דלת תקולה עלולה לשבש במידה ניכרת את שגרת היומיום ולכן כדאי להעדיף איש מקצוע שיתקן אותה ללא עיכובים מיותרים.

ייצור צילינדרים ברמת דיוק גבוהה במיוחד

אם לצורך תיקון מנעול שנפרץ נדרשים בסך הכל מברג ומפתח אלן (וכמובן מיומנות), כשהמטרה היא ייצור צילינדרים כבר נדרשים כלי עבודה מתקדמים הרבה יותר. הסיבה לכך היא חובת הדיוק המרבי, ולכן במפעלים הרלוונטיים משתמשים בכלים שנועדו להבטיח רמת דיוק מקסימלית. דוגמה לכלי שכזה היא מיקרומטר מדויק – כלי עבודה שיכול להיות גם אנלוגי וגם דיגיטלי, ובכל מקרה מגיע לרמות דיוק של אלפיות המילימטר.

ייעוץ בוואטסאפ